doctorvtumbls:

mattishidasboyfriend:

roachpatrol:

mercurialmalcontent:

vastderp:

whenromancesmoked:

clarri:

Love this!! There’s no excuse to not eat healthy :) 

These are American prices, this stuff (the fast food included) would not be that cheap here, but I’ll reblog this anyway.

I support eating healthy, this isn’t about that.  I don’t really want to get into that argument. 

Yes, eating fast food is more expensive than eating healthy.  Fresh produce, however, is a lot more expensive than the junk foods one might find in the store.

What I would like to know is where these prices are coming from?  I haven’t run across chicken for that cheap.  Nor the fruit [strawberries are particularly expensive around here; could be regional]

I think my beef with this photoset is that it is a blanket statement.  Back to my comment there in brackets, prices could be a totally regional think.  So while OP can find those items on the cheap, some of us can’t.

I can’t find the relevant article with just a cursory google and may seek it out when it’s not 3am for me, but there was an article [it may have been a study?  I don’t recall.] about obesity or something, it was related to this in that it studied budgeted living and the cost of living and how buying junk food could be a cheaper alternative/more convenient because of circumstances.  Convenient stores like 7/11 are more available than supermarkets, particularly in larger cities.  Many lower income families don’t have a car and rely on public transit.  That means carrying all those groceries home.  On a crowded bus.  After a long work shift.  And likely, taking a longer bus route/multiple buses to get from the store and back to your original route.  If factoring in the time was a thing, say you had an hour bus ride or something, would you want something that could go bad?

I get it.  Eat healthy.  But there are other concerns beyond being lazy and such.

…sorry to reblog this on you with this big ass 3am rant, clearly I just need to learn to sleep.  I’ll try to find and append that article as well because it’s more factual than my rambling, certainly, and has more credibility than some blogger on the intarwebs.

*eyes those prices* HAHAHA what a load of bullshit. i’d say someone just doesn’t do their own grocery shopping, except i spy some consistency here, like how the prices of the “bad” choices have all been jacked up while those of the good ones have been dropped drastically. show your work, OP, or GTFO.

The OP obviously lives in the magic land of ~personal responsibility~ where of course it is your fault if you’re poor for making ‘bad choices’, and totally not that these prices are hideously unrealisticfor at least a few parts of the States — I have never been to a metropolitan area that had prices anywhere near that low (for certain values of ‘low’, $3 for a loaf of halfway decent bread that probably still has HFCS in it is fucking absurd).

Never mind other countries; the one that sticks out most at me is that 2 pounds of chicken breasts would run me about 8€, but everything on this list is considerably more expensive here except for bread and maybe potatoes.

This is utter bullshit and I don’t — and never have— even lived in a fucking food desert.  I lived in downtown portland on foodstamps for about three years, and had access to a safeway within half an hour’s walk, and a farmer’s market on weekends. And the farmer’s market took stamps too, thank fuck.  Absolute luxury, compared to what the majority of destitute americans could afford, and, yeah, according to the state my income/rent put me literally in the destitute category. I got about 150$ a month. Interestingly this meant I couldn’t buy fast food because foodstamps didn’t cover it, but I could pick up grocery store frozen pizza, which was an absolute necessity a few nights a month because I took 18 credits a semester and worked retail 18-25 hours on top of that. Sometimes you don’t have the energy to do anything more than shovel cheese into your face while you try and get an essay done before you pass out.

  • Meatless burgers: bullshit. Vegan products are too expensive and make me feel jittery and sick. Beef costs anywhere from 3-5$ a pound and sometimes you can’t find anything on sale.
  • Why the fuck would you buy cashews not from a bulk bin
  • Why would you buy cashews
  • Bugs get in them
  • Ick
  • 1 pound of strawberries: 3-6$, tastes like cardboard, goes bad in three days. Get from farmers’ market or don’t bother. 
  • 10 pounds of potatoes: i can’t carry ten pounds of potatoes
  • 5 pounds of potatoes: 3-5$ ow fuck my back
  • 1 carton of pure good quality orange juice: 3-5$
  • 1 gallon of pure good quality orange juice: probably 6-7$
  • frozen mixed veggies: 50 cents if you’re lucky and like lima beans
  • frozen mixed veggies you actually like: 1.50- 2$
  • 1 pound dried pinto beans: you will never remember to soak these ahead of time
  • 1 pound dried pinto beans: bug food
  • broccoli: 1-3$, eat real fast. 

Total price, 30-40 and doesn’t even include onions. I can’t think of any single meal I’d actually make with this random pile of junk. Even if you got the pinto beans you can’t make a bean soup because there’s literally no other ingredients that you’d need for a bean soup, like broth, onion, other beans, etc. Plus remembering to soak the beans in preparation involves a safe space, a bug-free apartment, and a brain that actually works for that kind of forward-planning type of deal. You could have… veggies and juice? Hamburger and… broccoli? My usual shopping list is chicken, hamburger, pasta, potatoes, onions, carrots, frozen stir-fry veggies, bread, tuna, canned beans, and a few apples for about 40$. Versatile and fairly decent, you can make a bunch of different foods with those ingredients. What can you cook with cashews? Fuck cashews.  

Whatever asshole is trying to shame me into living a better life can’t even get even the most bogglingly basic shit right.


reblogging this whole thing because roach’s commentary made me spit out my drink laughing, sorry about your dashboards

[This got way longer than I meant it to. Sorry.]

Okay, I work at a grocery store and have a pretty reasonable idea of average prices in my area (East Texas, BTW). I’m going to go through this and see what’s what.

Let me add the disclaimer, first off, that I do, personally, prefer to cook my own food. There are some foods that just don’t agree with me, so I generally find it easier to make things myself so I know what’s going into my system. It is also, in general, cheaper to cook at home than to eat out, and I’m speaking from personal experience and minimal budget here. It just is. HOWEVER. However, there are times when I am just so utterly exhausted, so barely-holding-it-together after work, so hungry-right-now that I DON’T CARE. Is it food? Do I have to do anything but hand over money and find a place to sit as I inhale it? EXCELLENT. TAKE MY MONEY, GIVE ME FOOD. Okay? So my preference is for home-cooked, but I’m not going to look down on anyone who eats out.

Set one:
Let me start by saying I’m taking the fast food prices on faith, here. I honestly haven’t a fucking clue how much most fast food costs unless it comes from IHOP. So yes, okay, we’re working from the assumption of four combo meals equalling $21.76.

Why are we getting vegetarian burgers AND ground beef? Are we feeding a group that includes vegetarians and omnivores? WHAT KIND OF GROUP AM I LOOKING TO FEED WITH THIS SET-UP? I NEED TO KNOW THESE KINDS OF THINGS!

  • Okay, fuck that, I’m just going down the list. The Morningstar I think I’ve only ever seen that cheap when it’s on sale. Possibly with a coupon involved. I think typically it’s at least a dollar more, and I’m pretty sure there are only two patties to a box. ($3.99)
  • I have trouble properly digesting red meat, so the ground beef is right out. I don’t know where they’re getting a pound of beef at a percentage that high and a price that low, but I prefer to get a pound of ground turkey. Does it taste different? Yes. Do I care? Fuck no, because my body doesn’t freak the hell out when I eat it. I don’t usually buy meat at all unless it’s on “Manager’s Special” (meaning it needs to be sold now or else it’ll be thrown out, but it’ll still keep just fine in the freezer) or on sale. On sale I can get a pound of turkey for about $2.50, but don’t ask me what the percentage is. 96% lean beef? Even storebrand you’re more likely to see it at $3.79.
  • Why are we getting cashews? Cashews are expensive. Like, SUPER expensive. No one on a budget is going to be getting cashews unless it’s a splurge or a gift. Almonds, maybe. They’re also expensive but not as much, and they’re also supposedly an appetite suppressant. Did I mention that no one on a budget is buying cashews? Did I mention I’m on a budget? I honestly never pay attention to anything but the peanuts in that section. Honey-roasted for sugar AND protein in one go, excellent for warding off a bloodsugar crash. I’ll go with their price for this, just because I’m honestly not sure, but I think that’s generally the price for HALF that amount of cashews. ($4.18)
  • No. No, wrong, and fuck you. :| I am not amused by this strawberry price. Do you know how long I have to WAIT for strawberries to go on sale for a price like that? And that’s only when they’re in season. When they’re on sale for that cheap I buy a crapload and fucking FREEZE them. I’m not even going to be generous and assume the usual sale of $2.50 on this one. Now I’m pissed. We’re going full price. ($3.99)
  • For five pounds of potatoes, maybe. Ten pounds, no. I’m guesstimating low at $3.99.
  • If the juice is on sale and storebrand, you can get it as low as $2.50, sometimes. But regular price is $3.99.
  • I’ll give them the mixed veggies. A pound with that mix goes for about a buck here. ($1.00)
  • Why are we getting broccoli when we already have the mixed veggies? Mixed veggies DO come with broccoli in them, too, you know. God, this is the stupidest fucking grocery list. WHY are you getting these things? What is the point? I’ll go with their price on this one, too. Broccoli on sale rarely goes below a dollar (and that’s per pound, which is roughly what a bunch weighs), but I’m pretty sure regular price is two-something. ($1.58)
  • AGHUIJNFWHY?! WHY THE PINTO BEANS?! I have a bag of pinto beans JUST IN CASE and I think they’re a year old by now. AND I COOK. Ugh. I think these are actually a little cheaper at my store, but fuck it, I’m pissed and tired of doing this. ($1.00)
So what have we learned from this? Doc has a short attention span. Yes! But what else? On average, you’re looking to spend closer to $23.52 for this ridiculous mish-mash of unconnected food items. And after that you still won’t have a fucking meal. Well done, you fail at grocery shopping. :/

Let’s get this a little closer to something even. Okay, burgers:

  • Two pounds ground turkey (for four half-pound burgers), assuming it’s on sale for 2/$5. ($5.00)
  • I like my burgers with cheese, so let’s get some individually-wrapped slices, because I don’t have time to fuck around with cutting it myself. Or just some pre-sliced together in a container. Either way, it’s about $2.50 and that’s more than I usually pay because I buy things when they’re on sale. (Granted that IS a sale price, but I prefer a BETTER sale price.)
  • Let’s assume about $3.00 for ketchup and mustard, because in this scenario I actually eat mustard AND I somehow managed to have run out of basic condiments.
  • I hate tomato and onion. Fuck ‘em. But I’m making burgers for friends so let’s go with…$2.00 total for both, because I don’t need much and they’re by the pound. (I’m assuming A tomato and AN onion.)
  • Fuck, I don’t buy pickles very often, because we only ever eat them on burgers and half the time I forget anyway. Let’s say I got a big jar to last me a while. ($2.99)
  • $1.00 for el cheapo storebrand buns. I’m not buying wheat, because they’re not on sale, but I’ll take a moment to stare at them longingly. I can dream.
Fries:
  • Let’s get a three pound bag of potatoes, because we don’t eat very many in the course of how ever long it takes for them to get mushy or start growing things. ($1.99)
  • Wow! Magically I ran out of salt, garlic salt, AND seasoned salt! Let’s get a little $1.00 container of garlic salt, since we don’t need much for just this meal.
  • Getting some canola oil spray, because I always seem to be running out, and ooh, it’s on sale right now. ($1.50)
Other:
  • Now I don’t know about you, but when I’m looking for something to wash down my homemade turkey burger and garlic fries, orange juice doesn’t immediately come to mind. A two litre bottle of storebrand soda rarely costs more than a dollar, so I’m going to treat myself and get a bottle of cream soda because it’s my favorite and clearly I’m the one doing the cooking so I’ve earned it. ($1.00)
  • Salad, because I don’t like lettuce on my burger and I can’t fit as much as I want on one anyway. Depending on the price of each, I’ll either get a bag salad or a bunch of lettuce, so we’ll split the difference at $2.50.
Okay, so all this ran me about $24.48, but that’s including in basic ingredients that I typically already have and also guesstimating higher prices than I would usually get. Taking out condiments, salt, and canola spray (which I currently have sitting in my fridge and cabinets), it’s closer to $18.98. Keeping in mind that I’ll still have cheese slices, pickles, buns, and potatoes, possibly soda and lettuce, left over. So there’s an ACTUAL comparison. Same meal, cheaper and healthier, and it cost me about an hour or two of shopping and cooking time.

THAT is how you compare prices. Not this bullshit with broccoli and cashews. WHY ARE YOU GETTING THOSE? WHAT MEAL ARE YOU MAKING WITH ALL THESE THINGS? WHY ARE YOU GETTING CASHEWS ON A BUDGET? WHY DIDN’T YOU JUST GET THE MIXED VEGGIES THAT INCLUDED BROCCOLI? YOU MAKE NO SENSE.

I am not EVEN going to get into any of the other comparisons…HOLY SHIT, NAME BRAND CHICKEN IS NOT THAT CHEAP. AND WHERE IN THE FUCK ARE YOU FINDING TWO DOLLAR GALLONS OF MILK? EVEN THE CHEAPEST MILK IS $2.99, HERE. WHAT IS WITH YOUR BIZARRE BEAN FETISH?! WHY ARE YOU NOT COMPARING THINGS THAT MAKE SENSE? AND WHEN THE FUCK ARE YOU BUYING YOUR CORN? BECAUSE IT’S SURE AS HELL NOT 4/$1 ON AVERAGE. AND FUCK YOU FOR SUGGESTING DRIED CRANBERRIES AS AN ALTERNATIVE TO TWIZZLERS. I HATE BOTH. I’M GOING TO EAT SOME OF MY FROZEN STRAWBERRIES WHILE DINNER THAWS.

My husband calls me the coupon queen because I keep our grocery bills down with sales and couponing and generally keep us stockpiled. I have a walk in pantry and standing freezer that is always stuffed. That said, I do this by buying more than we need of items when they are cheap and using them for months after. I am able to do this because we have the SPACE, MONEY and TRANSPORTATION to do so. As someone who grew up in an apartment in poverty in a large city, that isn’t the case for a lot of folks. When I was growing up my mom had to use whatever was in the food pantry box and turn it into something edible because sometimes there isn’t $20 to buy groceries!

Last night my family of four came back from an out of town trip and instead of my cooking we ordered a large chicken pizza, an order of cheese bread sticks, an order of chicken strips and a 2 liter of soda for $19.74 with tip, due to a promotion in our area. That was all for under $20 and yes, I could have cooked us a nice chicken stir fry for less but guess what? I didn’t feel like it! Cooking is a lot of work!

These meals also make no sense and some things, like beans, require lots of time To soak and extra seasoning to be palatable. If people want some basic healthy staples around, things like tuna fish, beans and peanut butter are fairly cheap protein, and bananas are cheap for fruit- but who wants to live just on that? I’ll agree with the frozen veggies and ground turkey being healthier and often cheaper than fresh veggies and ground beef but they do require freezer space. What’s with the fresh corn anyway? Bags of frozen corn are cheap as dirt and faster to prepare :P

(Source: fitbxtch)

04/30/12 at 10:25am
86,940 notes
  1. thatonewiththehat reblogged this from playerauditore
  2. hamsterology reblogged this from fitbxtch and added:
    Where the hell can I buy meat that cheap
  3. urbaneguy reblogged this from c2cprepper
  4. journeywithjocelyn reblogged this from classismexposed
  5. rococoax reblogged this from swamp-honey
  6. msher365 reblogged this from miscreant-
  7. terminally-whimsical reblogged this from playerauditore
  8. wutangwally reblogged this from linsgettingfit
  9. sharpening-crayons reblogged this from fitbxtch
  10. jennylockhart reblogged this from eulekatze
  11. eulekatze reblogged this from fitbxtch
  12. raytian reblogged this from adorkablelove12
  13. nebublahs reblogged this from dannydevitoke
  14. chewypuffnstuff reblogged this from dannydevitoke
  15. chachachachinooo reblogged this from dannydevitoke
  16. enterthecircusring reblogged this from dannydevitoke
  17. dannydevitoke reblogged this from adorkablelove12
  18. adorkablelove12 reblogged this from skinny-sun-bitch
  19. ugklovekeke0 reblogged this from stillfromclevelandwithlove
  20. bigtittielucy reblogged this from double-sided-spirit-drugs
  21. underdigdog reblogged this from enders-infinity
  22. mysterious-moon-child reblogged this from double-sided-spirit-drugs
  23. xo5150 reblogged this from daerwenn
  24. wonderlesskitty reblogged this from infinitelesss